282 üst
Tekirdağ
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9

Çerkezköy TSO Başkanı Çetin: Bölgemiz ülkemizin can damarlarından bir tanesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çerkezköy TSO Başkanı Çetin: Bölgemiz ülkemizin can damarlarından bir tanesi
Abone ol
TEKİRDAĞ Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Ahmet Çetin, "Üretim üssü bölgemiz ticaret merkezi olan ülkemizin can damarlarından bir tanesi" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl gerçekleştirilen 'Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı' araştırmasının 2023 verileri açıklandı. Verilere göre Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 35 firma ‘İhracatın Şampiyonları’ olarak adlandırılan ilk 1000 ihracatçı içerisinde yer aldı. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, "Son yıllar sadece bizim için değil tüm dünya adına zorlu geçti. Küresel anlamda yaşanan olumsuzlukların ticarete, ihracata etki etmeyecek olması düşünülemezdi. Pandemi ile başlayan süreç: depremler ve savaşlarla devam ediyor. Özellikle yanı başımızda olan savaşlar, ticaretin de yeniden şekillenmesini ve yeni tedarik ağlarının oluşmasını sağlıyor. TİM tarafından açıklanan verilerde de daralma ve değişimleri gözlemleyebiliyoruz. Daralmaya rağmen ülkemizin önemli gelişimler de kat ettiğini dile getirebiliriz. Üyelerimizin gerçekleştirdiği üretim ile ülkemiz ihracatına kattığı değer de bölgemizin değerini bir kez daha göstermiştir. Verilerden yola çıkarak genele baktığımızda: 2023, küresel ekonominin zorlandığı bir yıl olarak tarihe geçti. 2022’de yüzde 3,5 büyüyen dünya ekonomisi, 2023’ü yüzde 3,2 ile daha düşük bir büyüme performansı ile tamamladı. Küresel talebin düşmesiyle beraber mal ticareti hacmi de daraldı. 2022 yılında 24,9 trilyon dolar olan küresel ihracat, 2023 yılında yüzde 4,6 düşüşle 23,8 trilyon dolar seviyesine geriledi. Türkiye ise daralan küresel ticarete, depremlere ve bazı sektörlerin rekabetçiliğindeki zayıflamaya rağmen 2023’te ihracatını yüzde 0,5 artışla 255,4 milyar dolara çıkarmayı başardı. 2023 yılındaki bu performansla birlikte Türkiye, küresel ticaretteki payını yüzde 1,02’den yüzde 1,07’ye çıkardı. Hizmet ihracatında da tarihimizde ilk kez 100 milyar dolar seviyesine ulaştık. Küresel hizmet ihracatından alınan payı yüzde 1,3’e yükselttik" dedi.

Devam eden savaşların küresel tedarik zincirlerini yeniden şekillendirdiğini söyleyen Çetin, "Ülkemiz bugün birçok sektörde dünyanın önde gelen üretim ve ihracat merkezlerinden biridir. Üretim üssü bölgemiz de ticaret merkezi olan ülkemizin can damarlarından bir tanesi. Türkiye’nin ihracatı 2023 yılında 255,4 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Üretimin göz bebeği olan bölgemizin, bu düzeye ulaşmadaki katkısı bizler için de ayrı önem teşkil ederken mutluluk vericidir. Bu vesileyle ülkemize katma değer sağlayan, ihracatına katkı sunan tüm üyelerimizle gurur duyuyor, tebrik ediyor ve kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çorlu'da 2 kişinin öldüğü kazada minibüs sürücüsü tutuklandıÖnceki Haber

Çorlu'da 2 kişinin öldüğü kazada minibüs...

TEKİRDAĞ CHP'li Adem: Çiftçilerimizi buğday mitingine bekliyoruzSonraki Haber

TEKİRDAĞ CHP'li Adem: Çiftçilerimizi buğ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar