282 baskı
Tekirdağ
DOLAR27.2166
EURO29.1017
ALTIN1675.2

ÇERKEZKÖY’DE 100. YIL COŞKUSU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇERKEZKÖY’DE 100. YIL COŞKUSU
Abone ol
Çerkezköy Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen ve 3 gün süren Kültür ve Sanat Festivali büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi. Festivalin son günü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda sahne alan sevilen sanatçı Sertab Erener söylediği birbirinden güzel şarkılar ile Zafer Bayramımızın 100. Yıl coşkusuna ortak oldu.

26-30 Ağustos tarihleri arasında yapılan Çerkezköy Belediyesi 4. Kültür ve Sanat Festivali’nde Bisiklet Şenliği, Uçurtma Şenliği, Toplu Sünnet Şöleni, Zumba etkinliği ve Streetball Turnuvası gibi renkli aktivitelerin yanı sıra 29 Ağustos Pazartesi günü Yüzyüzeyken Konuşuruz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ise ünlü sanatçı Sertab Erener sahne alarak Çerkezköy halkına unutulmaz bir Zafer Bayramı coşkusu yaşattılar.

BÜYÜK ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile yenilenen Cumhuriyet Meydanı’nda saat 20.30’da toplanan Çerkezköy halkı ellerinde meşaleler ve bayraklarla Kent Park’a kadar marşlar söyleyerek Büyük Zafer Yürüyüşü’nü gerçekleştirdiler.

100 YIL EVVELKİ GİBİ

Büyük Zafer Yürüyüşü’ne katılan kortejin Kentpark’ta yerini almasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız hep bir ağızdan okundu. 30 Ağustos ile ilgili kutlama filminin gösterilmesinin ardından kürsüye çıkan Belediye Başkanımız Vahap Akay sözlerine “Cumhuriyet Meydanı’nda toplandık bu akşam. Kadın, erkek, genç, yaşlı. Hep beraber açtık ay yıldızlı bayrakları, verdik ateşe meşaleleri. 100 yıl evvel bu akşam yan yana Kuva-yi Milliye ateşini yakan atalarımız gibi” diyerek başladı.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU YAPTI

“Yan yana geldik bu meydana, kol kola girdik, omuz omuza verdik. Aynı yollardan aynı meydandan yürüdük de geldik” sözleriyle coşkulu konuşmasına devam eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, “100 yıl evvel yan yana çarpıştık. Yan yana öldük aynı meydanlarda. Kol kola yürüdük bu akşam. 100 yıl evvel kol kola can verdik biz bu topraklarda.

BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ BİZ

1000 yıldır bizim bu topraklar. Beraber büyüyen, beraber üreten, bu toprakların çocuklarıyız biz. Memleketin 7 coğrafyasında doğduk biz. Ayrı renklerden, ayrı şehirlerden harmanlanmış bu toprakların çocuklarıyız biz” dedi.

TÜRK MİLLETİ’NİN EVLATLARIYIZ BİZ

Belediye Başkanımız Akay konuşmasını şöyle sürdürdü: “100 yıl evvel siperlere bizim analarımız cephane taşıdı. Aynı cephede beraber savaştık biz. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı omuz omuza kazandık biz. Biz yaktık bağımsızlık ateşini. Ayrısı gayrısı olmayan, yan yana yürüyen, savaşan bu toprakların çocuklarıyız biz.100 yıllık bu büyük zaferi birlikte kazanan Büyük Türk Milleti’nin evlatlarıyız biz. Ve bizler; bu toprakların çocukları, kazandıklarımıza sıkı sıkı sarılacağız, asla bırakmayacağız. Devraldığımız manevi mirasa sahip çıkacağız. Özgürlük ve bağımsızlık karakterimizdir. Asla taviz vermeyeceğiz. Bize miras kalan bu şanlı tarihe asla toz kondurmayacağız. Bu mirası içine sindiremeyen, el uzatmaya çalışan ahmaklar; biz buradayız, bu mirasın sonsuza dek bekçisiyiz.

NE ÇİLELER ÇEKİLDİ BU VATAN İÇİN

 

Bizler, kaderini kendi çizen, bu toprakların çocuklarıyız biz. Ne çileler çekildi bu vatan için. Ne evlatlar canlarını, ne analar yüreklerini yaktı bu topraklar için. Ay yıldızlı bir miras bu, 100 yıl evvel devraldık. Biz bu mirası Yunana ilk kurşunu atan direnişin sembolü Hasan Tahsin’den devraldık. Çiğiltepe için canına kıyan Albay Reşat’tan devraldık. Biz bu mirası bu vatanın her karış toprağı için gökleri koruyan kahramanlardan, Hür Kuş Vecihi’den devraldık.

BU MİRASI EMPERYALİZMİ VE YAMAKLARINI DİZE GETİREREK DEVRALDIK

Biz bu mirası süvari birliği ile dörtnala zafere koşan kahramanlardan, Süvari Birliği Komutanı Fahrettin Altay’dan devraldık. Biz bu mirası siperden sipere ölüme koşan, son nefesine kadar ay yıldızlı bayrağı bırakmayan kahraman Mehmetçik’ten devraldık. Biz bu mirası dünyanın en meşru, en haklı, en ahlaklı, en kutsal savaşında emperyalizmi ve yamaklarını dize getirerek devraldık. İşte bu yüzden korkmuyoruz bu akşam. 100 yıl evvel ki gibi kararlıyız, 100 yıl evvel ki gibi cesuruz bu akşam…

BU MİRASA DİL UZATAN AHMAKLARIN KARŞISINDAYIZ

İşte bu yüzden bu mirasa dil uzatan ahmakların dimdik karşısındayız bu akşam. Bizler bu vatanın aydınlık gençleri, bu bayrağın yılmaz taşıyıcıları, bu kahramanların torunları. Tarih bilmeyene tarih, haddini bilmeyene haddini bildireceğiz bu akşam. Bizler, bu toprakların çocukları, Biliyoruz her şeyin bir sebebi var. Şanlı tarihimizin altın sayfalarının bir sebebi var. Aydınlık yarınlara olan inancımızın bir sebebi var.

O BAKIŞIN İZİNDE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İşte o bakış bunların sebebi. Bir bakış değiştirdi her şeyi. Bir bakış tarihi, bir bakış geleceği değiştirdi. Bir bakış istikbale inanan, karanlığı aydınlatan o bakış. Her şeye rağmen zafere inanan, yedi düvele meydan okuyan o bakış. İşte bizim sebebimiz. Biz, o bakışın peşinde, o bakışın izinde 1000 yıl yürümeye devam edeceğiz.”

ZAFER BAYRIMIMIZ KUTLU OLSUN

Şanlı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılı’nı büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutladığımıza dikkat çeken Belediye Başkanımız Vahap Akay, konuşmasını şöyle tamamladı:  “Bizler, Anadolu’nun dört bir yanından gelerek 100 yıl evvel bizi bağımsızlık özlemiyle buluşturan, bu toprakları zincirlerinden kurtaran, gözleri çakmak çakmak ateş saçan, 100 yıl evvel yolumuzu 1000 yıl aydınlatan, simsiyah bulutları masmavi gökyüzü ile buluşturan, büyük zaferin başkahramanı, sevdamız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze hasretle, minnetle şükranla Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

SERTAB ERENER’DEN MUHTEŞEM PERFORMANS

Belediye Başkanımız Vahap Akay’ın coşkulu konuşmasının ardından sevilen sanatçı Sertab Erener sahneye çıkarak birbirinden güzel şarkılarını Çerkezköy halkı için seslendirdi ve Türk Milleti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusuna ortak oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan Büyük Zafer Yürüyüşümüze CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Belediye Meclis Üyelerimiz ile on binlerce vatandaşımız katıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Edirne’de küçükbaş hayvan hırsızlığına 3 gözaltıÖnceki Haber

Edirne’de küçükbaş hayvan hırsızlığına 3...

Edirne’de 17 kaçak göçmen yakalandı, 6 organizatör gözaltına alındıSonraki Haber

Edirne’de 17 kaçak göçmen yakalandı, 6 o...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar