Tekirdağ
DOLAR18.5407
EURO18.2211
ALTIN991.53

Edirne’de, ‘Korudağ ayçiçek balı’ markalaşıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Edirne’de, ‘Korudağ ayçiçek balı’ markalaşıyor
Edirne’de, ‘Korudağ ayçiçek balı’ markalaşıyor

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçe Belediyesi, ‘Korudağ ayçiçek balı’nın coğrafi işaret alması için çalışmalarına devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trakya Kalkınma Ajansı’ndan gelen heyet sahada çalışmalarda bulundu. Heyet, bölgenin bal üretimi açısından ballı bitki florasına dair incelemelerde bulunarak, örnekler aldı. Yapılan incelemede bölgenin ballı bitki florası açısından çok zengin olduğu gözlemlendi. Heyet daha sonra bal üreticileri birliklerinin de katılımıyla bir toplantı yaptı.

Keşan Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Proje Birim Sorumlusu Seda Havale, Karadeniz Teknik Üniversitesi Bal Uzmanı Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, Keşan Bal Birliği Başkanı Hüseyin Kırım ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu (TAHAP) Keşan Şubesi Başkanı Özkan Metin ve ekibi, Trakya Kalkınma Ajansı Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Gamze İnan Sarıca ile bazı bal üreticileri katıldı.

‘COĞRAFİ İŞARET ALINMASIYLA BÖLGE ARICILIĞI ÇOK DAHA GELİŞECEK’

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bal Uzmanı Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, “Keşan Korudağ ayçiçek balına coğrafi işaret alınması adına hem sahada masa başındaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Keşan’da sahada bölgenin ballı bitki florasına dair incelemelerde bulunduk. Gördük ki arıcılık açısından çok önemli bir potansiyele sahip. Keşan Korudağ ayçiçek balı, coğrafi işaret alınarak markalaşma yolunda hak ettiği yeri bulacak. Keşan Korudağ ayçiçek balının diğer ballardan farklı ve ayırt edici özelliklere sahip. Korudağ ayçiçek balına coğrafi işaret alınmasıyla bölge arıcılığı çok daha gelişecek” dedi.

‘COĞRAFİ İŞARET YOLCUĞUNA DEVAM EDİYORUZ’

Belediye Başkanı Helvacıoğlu ise ‘Korudağ ayçiçek balı’nın markalaşması için imzaladıkları protokol kapsamında çalışmalara devam ettiklerini ifade ederek, “Bu kapsamda Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trakya Kalkınma Ajansı’ndan gelen arkadaşlarımız, belediye bünyemizdeki görevli personelimiz sahada incelemelerde bulundu. İncelemelerde bölgemizin arıcılık ve bal üretimi açısından ne kadar değerli, önemli olduğunu bir kez daha anladık. Bu kapsamda Korudağ ayçiçek balının coğrafi işaret yolcuğuna devam ediyoruz. Keşan’ımızın yöresel değerlerine sahip çıkmak ve geliştirmek için hep birlikte çalışıyoruz. Üreticilerimizin Korudağ’da yapmış oldukları üretimi düşünürsek önemli bir potansiyeli açığa çıkarma ciddi bir çalışma. Korudağ ayçiçek balımızı daha da kıymetlendirmek ve katma değer yaratmak için ortak bir çaba içerisindeyiz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi markalarımız ile büyümek büyüdükçe de markalaşmak amacındayız” diye konuştu. Konuşmaların arından toplantıya katılanlara çalışmalar hakkında bilgi verildi.(DHA)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanlar için Meriç Nehri’ne çiçek bırakıldıÖnceki Haber

Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanlar i...

YILDIZ FİLİZ ÇORLU’YU GURURLANDIRDI!Sonraki Haber

YILDIZ FİLİZ ÇORLU’YU GURURLANDIRDI!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar