kervancı
Tekirdağ
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3

Keşan’da sezonun ilk ayçiçeği ürünü kilosu 15,20 liradan alıcı buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Keşan’da sezonun ilk ayçiçeği ürünü kilosu 15,20 liradan alıcı buldu
Keşan’da sezonun ilk ayçiçeği ürünü kilosu 15,20 liradan alıcı buldu

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçesinde sezonun ilk ayçiçeği ürünü Keşan Ticaret Borsası’nda (TB) gerçekleştirilen sembolik salon satışıyla kilosu 15,20 liradan  satın alındı.

Keşan TB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen salon satışına, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, bazı yönetim kurulu üyeleri, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orkun Özkaya ve tüccarlar katıldı.

Satıştan önce bir konuşma yapan Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, bu sezon ayçiçeği ürününün bol ve bereketli olasını temenni ederek, “Buğday hasadı yüzde 90 seviyesinde tamamlandı. Bu yıl lisanslı depolarımıza özellikle üreticilerimiz tarafından ilgi yoğundu. Şu an depolardaki doluluk oranımız yüzde 90 civarında. Yumuşak gruplarda depolarımızdaki kapasite dolmuş durumda. Bir tek sert gruplarla ilgili az bir kapasitemiz kaldı. O da tamamlanmak üzere. Buğdayını teslim etmeyen üyelerimiz bize en yakın olan İpsala TMO Ajansı’na ürünlerini götürebilirler” dedi.

‘AYÇİÇEĞİNDE YEŞİL KURT GÖRÜLDÜ’

Küresel iklim değişikliği ile beraber bu yıl buğdayda verim eksikliği olduğunu ifade eden Kaymaz, “Uzmanlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde şubat ve mart aylarındaki soğuklamadan kaynaklı üre gübresinin çalışamaması, yine nisan ayındaki yağışların yetersiz olmasından kaynaklı bir verim düşüklüğü yaşadık. Buğdaydaki eksikliğe üzülürken ayçiçeklerimizde ekimden sonraki yağış rejiminin çok iyi olmasından kaynaklı bir verim artışı bekledik. Buğdayda kaybettiğimizi ayçiçeğinde tolare edebiliriz. Fakat bundan 15-20 gün önce hepimizin çayır tırtılı diye bir zararlıyla karşılaştık. Bazı bölgelerde ciddi tahribatlara sebep verdi. Yine bölgemize gelen tarım bakan yardımcımıza, ziraat odası başkanımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çayır tırtılı zararlısının bölgemizde doğal afet kapsamına alınmasıyla ilgili talebimiz oldu. Yine TARSİM sigortası kapsamına dahil edilmesiyle ilgili taleplerimizi ilettik. Tarım bakanı yardımcımız söz verdi. İnşallah üretici lehine iyi bir karar alınır. Fakat bu hafta yine tarla ziyareti yaptığımızda, ziraat mühendislerimizle yapılan görüşmeler sonucunda az da olsa tabla çürüklüğü denen bir zararlıyla karşılaştık. Yani yeşil kurt. Az da olsa bunun da zararı var. Üreticilerimizden ricamız uzmanlarla irtibat halinde olsunlar. İklim değişikliğiyle beraber hastalık çeşitleri de değişiyor” diye konuştu.

İlk ayçiçeği ürününü Keşan TB’ye getiren Orhaniye köyünden Recep Gürsel’in 1 tonluk ürünü açık arttırmayla kilosu 15,20 liradan satıldı. Recep Gürsel’e, Keşan TB tarafından plaket ve 50 litrelik mazot, Keşan Ziraat Odası tarafından 1250 liralık hediye çeki, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ise yaprak gübresi hediye edildi.(DHA)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süleymanpaşa’da vatandaşlara aşure ikramıÖnceki Haber

Süleymanpaşa’da vatandaşlara aşure ikram...

Keşan’da güvenliği tehdit eden metruk binalar yıkılıyorSonraki Haber

Keşan’da güvenliği tehdit eden metruk bi...

Yorum Yazın

ŞİMŞEK ASANSÖR

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar