SEMİLYON KONAKLAR
Tekirdağ
DOLAR13.6609
EURO15.4493
ALTIN783.04

KTSO Başkanı Soner Ilık; “Bağışlanan Her Organ, Kurtarılan Bir Hayattır”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KTSO Başkanı Soner Ilık; “Bağışlanan Her Organ, Kurtarılan Bir Hayattır”
3-9 Kasım “Organ ve Doku Bağışı Haftası” dolayısıyla açıklamada bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, tedavisi sadece organ ve doku nakline bağlı olan binlerce hastanın organ beklediğini hatırlattı.

 

3-9 Kasım “Organ ve Doku Bağışı Haftası” dolayısıyla açıklamada bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, tedavisi sadece organ ve doku nakline bağlı olan binlerce hastanın organ beklediğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bir kişi için organ nakli gerektiğinde en zor iş beklemektir. Bu beklenti hem hasta hem de hasta yakınları için hayli yorucu bir durumdur. Bağışlanan her organ kurtarılan bir hayattır. Unutmayalım ki yarın bizler de bu hastalar gibi organ nakli bekleyebiliriz. Ayrıca yüce kitabımız Kur-an'ı Kerim’de de "Kim bir insanın hayatını kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur" ifadesi yer almaktadır.

Organ Nakli; vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır.  “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf  biçimde yapılmaktadır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

Bu kapsamda yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyor, herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vergi ve Yapılandırma Taksit Ödemelerinde Son Gün 30 KasımÖnceki Haber

Vergi ve Yapılandırma Taksit Ödemelerind...

Hayrabolu’da çöp konteynerleri yenileniyorSonraki Haber

Hayrabolu’da çöp konteynerleri yenileniy...

Yorum Yazın

ŞİMŞEK ASANSÖR

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar