282 üst
Tekirdağ
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9

LOZAN SİYASAL BİR UTKU ESERİDİR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
LOZAN SİYASAL BİR UTKU ESERİDİR!
Abone ol
CHP Çorlu İlçe Başkanlığı, Lozan Barış Antlaşması’nın 100.yıl dönümü dolayısıyla 81 ilde eşzamanlı basın açıklaması yaptı!

CHP, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünü 81 ilde düzenlediği eşzamanlı basın açıklamalarıyla kutladı. CHP Çorlu İlçe Başkanlığı Basından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Ümit Tandoğan, yaptığı açıklamada “Bugün, emperyalizme karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’mızın zafer belgesi, Cumhuriyet’imizin tapu senedi Lozan Antlaşması'nın 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Bugün, tarihi bir gün. 780 bin kilometrekarelik ülke topraklarımızın Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olduğunu egemen devletlere kabul ettirdiğimiz bir gün. Lozan Barış Antlaşması’yla emperyalist güçlerin aralarında pay etmeye yeltendiği vatanımızın sınırları zaferimizle çizildi, kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomimiz millileştirildi. İç-diş borçlarımızı ve kaynaklarımızı denetleyen Düyun-ı Umumiye belasından kurtulduk. İktisadi bağımsızlaşmanın önü açıldı, Yunanistan'da kalan Türk azınlığının hakları güvence altına alındı. Kıyılarımıza yakın adaların gayri askeri statüsü teyit edildi. Lozan, topraklarımızı karış karış bölen, yoksul halkımızın tüm varlığını yabancı güçlerin insafına terk eden, saltanatın tacını ve tahtını korumak adına halkı kendi yurdunda esire dönüştüren Sevr Anlaşması'nı tarihin çöplüğüne atan diplomatik zaferin adıdır. Cumhuriyet’imizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi; Lozan Barış Anlaşması, Türk ulusuna yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal utku eseridir.” dedi.

24 TEMMUZ, RESMİ BAYRAM OLARAK KUTLANMALIDIR!

Tandoğan, açıklamalarının devamında ise “Lozan, saltanat sevdalılarına, emperyalizme, mandaya karşı mücadelemizi zaferle taçlandırdığımızın belgesidir. Lazan, dünya üzerinde saygın bir ülke olarak yer almamızın teminatıdır. Lozan'ı hafife alan, subjektif ve maksatlı söylemlerin nesnesi haline getiren, hatta kinle yaklaşanlar; İnönü'ye, onun üzerinden Atatürk'e, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarına ve değerlerine düşmanlık etmektedir. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın tapu senedi olan Lozan'a giden süreci inşa eden ve antlaşmayı hayata geçiren başta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve 2. Cumhurbaşkanı’mız ve Genel Başkan’ımız İsmet İnönü ile milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve kurucu kadrolarımızın hedef ve idealleri, geçmiş 100 yılda olduğu gibi önümüzdeki yüz yıllarda da vazgeçilmez yol göstericimiz olmaya devam edecektir. Biz, CHP olarak kanun teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunduk. Lozan Antlaşması'nın imzalandığı 24 Temmuz, resmi bayram olarak kutlanmalıdır.” diye konuştu.

24 TEMMUZ’UN BASIN İÇİN BAYRAM OLMAKTAN ÇOKTAN ÇIKTIĞI GÜNLERİ YAŞIYORUZ!

Tandoğan, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü ile ilgili de konuşarak, “Bugün aynı zamanda basında sansürün kaldırılışının 115. yıl dönümü. 24 Temmuz'un basın için bayram olmaktan çoktan çıktığı günleri yaşıyoruz. Ne yazık ki basında sansürün kaldırıldığı 1908 istibdat koşullarından çok daha kötü koşullarla karşı karşıyayız. Gazetecilerin, basın emekçilerinin dövüldüğü, tehdit edildiği, hapse atıldığı; basın kurumlarının kapatıldığı, ekranların karartıldığı, erişim engellerinin, fikir suçlarının, sansürün ve soruşturmaların olağanlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 2002 yılında 100. sıradayken bugün 165. sıraya kadar gerileyen ülkemizde basının durumu, demokrasimizin de içler acısı durumunu gözler önüne sermektedir. İktidar, geldiği günden beri Türkiye'de halkın haber alma hakkını yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden sistemli olarak gasp ederek toplumu dizayn etmeye çalışmaktadır. Gazeteci adı altında, satın aldığı yandaşlarıyla adaletsizliği, haksızlığı, yolsuzluğu ve yoksulluğu görünmez kılmaktadır. Unutmayalım ki Çin'den sonra dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olan Türkiye'de bu sorun sadece gazetecilerin değil, tüm toplumun sorunudur. Biz, CHP olarak, özgür medyayı ve dolayısıyla halkın haber alma hakkının gasp edenlere, basın emekçilerinin sendikal haklarını en alt seviyelere indirenlere; korku, sansür ve hapis üçgeninde basını tehdit edenlere karşı, kalemini satmayan, gazeteciliğin meslek ilkelerine ve etiğine sahip çıkan saygın ve özgür gazetecilerin yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.

BAĞIMSIZLIĞIMIZI ETKİLEYECEK DÜZEYDE EKONOMİK SIKINTILAR YAŞIYORUZ!

Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt ise yaptığı açıklamada “Ülkemizin sınırları değiştirilmemek üzere belirlendi ve Kurtuluş Savaşı’nın amacı olan tam bağımsız Türkiye’nin kurulması amacını dünya kamuoyunda da bu sözleşmeler sayesinde gerçekleştiğini söylemek lazım. Önce Kurtuluş Savaşı mücadelesini veren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Lozan Antlaşması’nın Sevr’den sonra Kurtuluş Savaşı’nın amaçları doğrultusunda dünya ülkeleri arasında kabulünü sağlamak için mücadele veren ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’yü de bu vesile ile anıyorum. Bugün o dönemde kapitülasyonlar, dünyaya olan borçlar ve tüm buna yönelik anlaşmaların metinleri imzalandı ve 100 yıldır bir değişiklik bu anlamda olmadı. Geldiğimiz ekonomik koşullar ortada. Bağımsızlığımızı etkileyecek düzeyde ekonomik sıkıntılar yaşadığımızın özellikle altını çizerek vurgulamak lazım. O dönemde verilen mücadelenin gerekliliklerini bu dönemde de göz ardı etmeden takip etmemiz son derece önemli!” dedi.

BASIN BAYRAMINI KUTLADI!

Son olarak 24 Temmuz Basın Bayramını da kutlayan Başkan Sarıkurt, “Aynı zamanda da bugün 24 Temmuz Basın Bayramı. Tüm basın mensuplarımızın bayramını kutluyorum. Zor şartlar altında mücadele ettiğinizi görüyor ve biliyorum. Sadece ekonomik zorluklarla değil, inandıklarınızı ifade ederken ya da kaleme alırken yaşadıklarınız zorlukları hep beraber görüyoruz. Vicdanı ile adaletli bir şekilde dördüncü kol olan basın mensuplarımızın bu gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GELEN ZAMLAR BELEDİYE ÇALIŞMALARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR!Önceki Haber

GELEN ZAMLAR BELEDİYE ÇALIŞMALARINI OLUM...

ÇORLU’NUN EN NEZİH PARKIYDI!Sonraki Haber

ÇORLU’NUN EN NEZİH PARKIYDI!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar