SEMİLYON KONAKLAR
Tekirdağ
DOLAR13.7104
EURO15.4846
ALTIN786

Tekirdağ'ın Saray ve Kapaklı ilçelerinin su sorunu çözüme kavuşuyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tekirdağ'ın Saray ve Kapaklı ilçelerinin su sorunu çözüme kavuşuyor
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız:- "Tekirdağ-Saray Ayvacık Göleti İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Projesi ile Tekirdağ'ın Saray ilçesi Ayvacık Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Ayvacık Göleti'nin rezervuarından alınan ham su arıtılmak suretiyle Saray ve Kapaklı ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması sağlanacak"

ANKARA (AA) - Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki Ayvacık Göleti İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Projesi'nde çalışmaların başladığını belirterek, projeyle Ayvacık Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Ayvacık Göleti'nin rezervuarından alınan ham suyun arıtılacağını, böylece Saray ve Kapaklı ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışmalar devam ediyor. Kurum, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkmaya çalışıyor.

Türkiye, kişi başına kullanılabilir su potansiyeline bakıldığında, su baskısı yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle suyun tasarruflu ve optimum kullanılması önem arz ediyor. Depolamalı tesisler yapılarak su kaynakları potansiyeli değerlendirilerek bunların çok maksatlı kullanılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

- İki ilçenin su sorunu giderilecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Yıldız, Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki Ayvacık Göleti İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Projesi'nde çalışmaların başlandığını ifade etti. Yıldız, "Projeyle Tekirdağ'ın Saray ilçesi Ayvacık Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Ayvacık Göleti'nin rezervuarından alınan ham su arıtılmak suretiyle Saray ve Kapaklı ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Proje kapsamında günlük 25 bin 500 metreküp kapasiteli konvansiyonel tipinde ve tek kademeli içme suyu arıtma tesisiyle 27 bin 500 metre isale hattı, 65 adet sanat yapısı, 5 bin metreküp ve 1500 metreküp kapasiteli 2 depo, 3 terfi merkezi, SCADA Otomasyon Sistemi, enerji nakil hattı inşa edileceği bilgisini veren Yıldız, söz konusu iş kapsamında 8 bin 750 metre HDPE boru temini yapılarak, hendek kazıları, boru alın kaynaklama ve boru döşeme imalatlarının sürdüğünü kaydetti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tekirdağ'da karaya oturan teknedeki 3 kişi sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldıÖnceki Haber

Tekirdağ'da karaya oturan teknedeki 3 ki...

Okullarda uyum eğitimi başladıSonraki Haber

Okullarda uyum eğitimi başladı

Yorum Yazın

ŞİMŞEK ASANSÖR

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar