Son dakika haberleri Tekirdağ'ın haber sitesinde

  • Dolar 5.7635
  • Euro 6.4297
  • GR ALTIN 283.01
  • ÇEYREK 462.72

BAŞKAN UYAN; MECLİSTE BÜTÇE VE KESİN HESAP REDDEDİLEMEZ

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Belediye meclis üyesi ve eski Başkan yardımcısı Fehmi Duman ve Bütçeye Red oyu veren CHP li üyeler için vatandaşlardan özür diledi. Uyan Fehmi Duman’ı sert sözlerle eleştirdiği basın toplantısında; “Meclis üyelerini ben belirledim. Sizlerin de vermiş olduğu destekle bu kişileri göreve getirdik. Hata yaptığımın farkına şimdi vardım. Bu partiden bunları meclis üyesi seçen tüm vatandaşlarımızdan özür diyorum” dedi.

BAŞKAN UYAN; MECLİSTE BÜTÇE VE KESİN HESAP REDDEDİLEMEZ

4 Ekim 2018 tarihinde bazı meclis üyeleri tarafından reddedilen 2019 yılı bütçesini tekrar görüşmek üzere meclisi olağanüstü toplayan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, vatandaşların büyük desteği ve basın ordusuyla meclis salonuna girdi. Meclis toplantısından önce vatandaşların ve Tekirdağ, Çorlu ve ilçelerden gelen basın kuruluşlarının katılımıyla basın toplantısı gerçekleştiren Başkan İbrahim Uyan, gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında bütçeye ret veren CHP’den ayrılan meclis üyelerinin arkasında kimlerin olduğunu açıklayan Başkan Uyan, olağanüstü meclis toplantısında ise meclis üyelerine her zaman kamu yarına kullanılan bütçe ile ilgili kanunları hatırlatarak gücünü milletten alan meclisin hiçbir şekilde engellenemeyeceğini belirtti ve 5393 sayılı belediye kanununun 62. Maddesi’nde yer alan Mecliste bütçe ve kesin hesap tümüyle reddedilemez ancak değişiklik yapılmak suretiyle kabul edilir.” İfadesini aktardı.

VATANDAŞ MECLİSİ KİLİTLEMEYE ÇALIŞANLARA CEVABINI VERDİ

Marmaraereğlisi’nde belediye, STK’lar ve vatandaşlar kömürlü termik santrallere karşı gelirken, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikasına direnirken CHP’li meclis üyelerinin bütçeye ret vererek kamu hizmetlerini engellemeye çalışmaları ve CHP’den de ayrılmaları vatandaşların tepkisini çekti. İlçede çevre ve insan sağlığını tehdit edici yatırımlar yapmaya çalışan şirketin müdürü Orhan Çebi’nin de mecliste bütçenin reddedildiği gün basına sosyal medyadan baskı uygulamaya çalışması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Çevre katliamına yol açacak girişimlerin belediye meclisi üzerinde baskı kurarak meclisi kilitlemeyi amaçlayanların oyunu Marmaraereğlisi’nin halkı ve duyarlı gazeteciler bozdu. Vatandaşlar hep bir ağızdan ‘dik dur başkanım arkandayız. Sen dik durdukça Marmaraereğlisi nefes alacak. Halkını zehirletme. Milletin temsilcisi olması gerekenler, sermayeden emir alır hale geldi. Onları biz seçtik” dediler.

Mecliste muhalefet partisi haricinde CHP’den istifa eden meclis üyelerinin de olduğunun gören vatandaşlar; “Bunlar kimin meclis üyesi, hadi muhalefet partisi (AK Partili) meclis üyeleri reddetti, diğer 3 meclis üyesi neden reddetti. Yoksa onlar basına da ayar vermeye çalışan ilçede daha önce kömürlü termik santral kurmak isteyenlerin, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikası kurmaya çalışanların yani malum şirketin müdürü Orhan Çebi’nin mi meclis üyesi oldular. Sosyal medyadan o müdür siyasi biri olmamasına rağmen bütçenin reddedilmesiyle neden bu kadar ilgili. Herkes onun ilçemizdeki çevre ve insan sağlığını tehdit edecek yatırımlarını biliyor. “dediler.

VATANDAŞ ZARARLI SANAYİ TESİSİ İSTEMİYOR

Marmaraereğlisi’nin sistemli olarak zehirlenmek istenildiğini kaydeden Uyan, “Bölgemizde yapılması planlanan yıllardır mücadelesini verdiğimiz termik santrallerin yapılmaması yönünde yapılan itirazlar mahkeme kararlarıyla Danıştay’dan iptal edildi. Bölgemizde kurulmak istenen düz cam üretim tesisi var. Geçen yıl ilçemiz Halk Eğitim Salonu’nda cam fabrikası için ÇED toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Marmaraereğlisi halkından özellikle çiftçilerimiz ÇED toplantısında bölgeye yapılacak yatırımın tarıma etkisini sordular. ÇED sunumunu gerçekleştiren yetkililer asit yağmurlarının yağacağını ve çevreye zararlı olacağını itiraf ettiler. Belediyemiz tarafından da BU KONU kayıt altına alınmıştır. Geçen yıl ÇED raporu iptal olan firma tekrar ÇED sürecini askıya çıkardı. ÇED sürecine STK’lar, dernekler ve çok sayıda vatandaş itiraz etti” dedi.

YAZLIKÇILARIN HEMEN YANI BAŞINA KİMYASAL TESİS KURULUYOR

Ağır sanayilerin yazlıkçıların olduğu bölgeye yakın bir alana kurulmak istenildiğini aktaran Uyan, “Yine ilçemiz Yeniçiftlik Mahallesi’nde bulunan NATO Limanı’nn deniz kısmına 1000 dönüm, yolun üst tarafına 1044 dönüm olmak üzere satışa çıkarılmış ve bu bölgelerde kurulacak sanayi alanı için planların onaylanması için Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından belediyemizden görüş istenmiştir. Metropol şehir olan İstanbul’un içerisindeki sanayi tesislerinin İstanbul’dan çıkartılarak en yakında bulunan Marmaraereğlisi’ne gelmesi için ilçemize baskı uygulanmaktadır. Yıllardır ilçemizi tarih ve turizm alanında geliştirmek isteyen Marmaraereğlsii Belediyesi olarak ilçemizi korumaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu tür ağır sanayilerin yazlıkların olduğu bölgelerde değil, yerleşim alanlarından uzak yerlere yapılması bölge halkı ve yazlıkçılarımızı için büyük önem taşımaktadır. Yılın 6 ayını ilçemizde yaz tatilini geçirmek için gelen yazlıkçılar ve günibirlikçiler 6 ayda ilçemiz esnafına yaklaşık 1,5 milyon TL alışveriş yaparak büyük katkı sağlamaktadır. Eğer biz bu ağır sanayi tesislerinin ilçemize gelmesine izin verirsek hava kirliliği ve çevre kirliliğine neden olarak bölgede turizmin yok olmasına neden olacak ve yazlıkçılar bölgeden ayrılacaktır” diye konuştu.

MECLİS BÜTÇESİ REDDEDİLEMEZ AYNEN VEYA DEĞİŞTİRİLEREK KABUL EDİLİR

Bütçenin ret edilmesine ilişkin kanun maddeleri ile cevap veren Uyan, “Bizler ilçemize gelmek isteyen ağır sanayi tesisleri konusuna karşı çıkarken Marmaraereğlisi halkının seçimlerde seçtiği meclis üyelerinin bir bölümü 2019 yılı bütçesi ile bölgeye hizmet yapmak için hazırlanan bütçeye ret oyu vererek bütçeyi engellemek istemişlerdir. Oysa Belediye meclis çalışma yönetmeliği 14. Maddesi, 5393 sayılı belediye kanununun 62. Maddesi açıkça şunu ifade eder; Mecliste bütçe ve kesin hesap tümüyle reddedilemez ancak değişiklik yapılmak suretiyle kabul edilir. Mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliği madde 29 yedinci paragrafta bütçe görüşmelerinde ad okumak suretiyle oy kullanılır. Meclis bütçeyi bütünüyle reddedemez, aynen veya değiştirerek kabul eder. Meclis bütçeyi bütünüyle reddeder ve yasal süresi içerisinde bütçe çıkarılamazsa durum üst yönetici tarafından 5393 sayılı belediye kanunu 30.maddelerine göre değerlendirilmek üzere bakanlığa bildirir. “denmektedir. Açıkça meclis bütçesi reddedilemez aynen veya değiştirilerek denmesine rağmen bütçe 4 Ekim’de yapılan mecliste reddedilmiştir. 4 Ekim 2018 tarihinde reddedilen bütçeyi belediye başkanı yetkisini kullanarak görüşülmek üzere meclise iade etmiştir. Olağanüstü toplantıya çağırmış ve toplantıda tekrar görüşülerek konu plan ve bütçe komisyonuna havale edilmiştir” sözlerini kaydetti.

VATANDAŞLAR SALONU DOLDURDU

Bütçenin mecliste geçmediğini duyan Marmaraereğlisi halkı, Çorlu ve Tekirdağ’ın yerel basını Belediye Başkanı İbrahim Uyan’a yapılan haksızlığı gelip mecliste görmek için belediyede adeta bir basın ordusu ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla meclisteki bütçeye neden ret verildiğini ve başkanın haksızlığa uğradığı düşüncesiyle meclis toplantı salonuna akın ettiler.

Komisyon üyeleri 3 kişiden oluşmakta. Doğan Özman, Fehmi Duman, Gürkan Sezginç. Komisyon üyelerinden Gürkan Sezginç ve Fehmi Duman asli görevleri olan komisyon toplantısında bütçeyi incelemek ve rapora bağlamak üzere 5 kez yazılı olarak davet edilmelerine rağmen mazeretsiz olarak toplantılara katılmadılar. Yapılan olağanüstü meclis toplantısında tüm vatandaşlar ve basının gördüğü üzere komisyona havale olan bütçenin komisyon ve önümüzdeki meclisi toplantısında ne olacağı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

BÜTÇE REDDEDİLİNCE BASINA BASKI UYGULAMAYA ÇALIŞAN KİM?

Marmaraereğlisi’nde belediye, STK’lar ve vatandaşlar kömürlü termik santrallere karşı gelirken, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikalarına direnirken CHP’li meclis üyelerinin bütçeye ret vererek CHP’den de ayrılması vatandaşların tepkisini çekti. İlçede çevre ve insan sağlığını tehdit edici yatırımlar yapmaya çalışan şirketin müdürü Orhan Çebi’nin de mecliste bütçenin reddedildiği gün basına baskı uygulamaya çalışması akıllarda sor işaretleri bıraktı.

SERMAYE SAHİPLERİNİN MECLİS ÜYESİ Mİ OLDULAR?

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “4 Ekim’de reddedilen bütçe ile ilgili malum şirketin bir müdürü Orhan Çebi, bütçe Marmaraereğlisi Belediye meclisinden geçmediği için basını görev yapmaya davet etmiştir. Bunlar sosyal medyada da yer aldı. AK Parti muhalefet olarak bütçeye ret verebilir. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılan bütçeye ret veren Fehmi Duman, Mustafa Karaçay, Ziyaeddin Doğan, Enver Er, ve mazeret göstermeksizin Ümit Kartal’ın 2 toplantıya katılmayışı kafalarda soru işareti oluşturmaya başladı. Bunlar da sermaye sahiplerinin meclis üyeleri mi oldu vatandaşlar tarafından konuşulmakta” dediler.

UYAN: YANILMIŞIM

Kalabalığa hitap eden Meclis Başkanı İbrahim Uyan; “Meclis üyelerini ben belirledim. Sizlerin de vermiş olduğu destekle bu kişileri göreve getirdik. Hata yaptığımın farkına şimdi vardım. Bu partiden bunları meclis üyesi seçen tüm vatandaşlarımızdan özür diyorum. Yanılmışım. Vatandaşlarımızın hiç şüphesi olmasın ki sadık olan, en zor günümüzde yanımızda olan meclis üyelerimiz, bürokratlarımız ve personeli ile birlikte ekonomik krize rağmen çalışmalarını en iyi şekilde yürütmektedirler. Şahsımı karalamak isteyen Sultanköy Meclis üyemiz Fehmi Duman, Sultanköy’e hizmet yapılmadığını bir yerel kanalda yalan yanlış, abuk subuk kelimelerle dile getirmiştir. Oysa Sultanköy Mahallemizin kanalizasyonu, yağmur suyu hatları, doğalgaz çalışmalarını yüzde 90’ı bitmiştir. Şehir merkezi sıcak asfalt ve kilit taş, Bağlar mevkii, mezarlık yolları da sathi kaplama yapılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Sultanköy bölgesine 4,5 yılda yapılan yatırım yaklaşık 60 milyon TL’dir Yeniçiftlik 77 milyon TL’dir. Marmaraereğlisi merkeze de 81 milyon yatırım yapılması sağlanmıştır. Tabi ki bu yatırımların tamamını Marmaraereğlisi Belediyesi yapılmadı. TESKİ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Marmaraereğlisi Belediyesi olmak üzere ilçemize 4,5 yılda 218 milyon TL, hükümet yatırımları ile birlikte yaklaşık 300 milyon TL yatırım kurumlarla olan iyi ilişkilerimiz ve belediyemizin tasarrufu ile gerçekleştirilmiştir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki göreve başladığım günden bugüne kadar ibadet kadar kutsal saydığım belediye başkanlığı görevimi ekibimle birlikte en iyi şekilde yürütmekteyiz. Görevlerimiz esnasında birçok asılsız iftiralar, şikayetler, müfettişler bizi hiçbir zaman görevimizden yıldırmadı. Tam tersine halkımın bana verdiği güçle gösterdikleri teveccüh ile adeta hizmetlerimizle şov yapmaktayız. Bizi karalamak isteyen, itibarsızlaştırmak isteyen özellikle bölgemizde bulunan sermaye sahipleri Marmaraereğlisi Belediyesi’ni seçimlerde alarak bölgede yapacakları çevre ve insan sağlığına zararlı yatırımlarla bölgeyi yaşanmaz hale getirmek istiyorlar. Onun içindir ki kim ne yaparsa yapsın, ne tür karalama ve iftira atarlarsa atsınlar bizleri yıldırmayacaklar ve halkımızın bize gösterdiği desteği kıramayacaklar. Ancak vatandaşlarımız bize bir dönem daha izin verirse görevimizi aynı tempo ve aynı kadrolarla yürüteceğimi tüm Marmarereğlisi halkı bilmektedir. Bana verdikleri destekten dolayı tüm hemşerilerime saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık